Παρασκευή Δεκέμβριος 15 2017,

Στο Μουντιάλ Αυστραλία-Περού

Η Αυστραλία και το Περού είναι οι δύο τελευταίες ομάδες που κατάφεραν να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018 στα γήπεδα της Ρωσίας, συμπληρώνοντας το «παζλ» των 32 μονομάχων για τη διοργάνωση.

Το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, σφράγισε η Αυστραλία που επικράτησε στη ρεβάνς με 3-1 της Ονδούρας (0-0 το πρώτο ματς). Έτσι τα «καγκουρό» θα βρεθούν σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου για τέταρτη συνεχόμενη φορά. Κορυφαίος για την ομάδα του Ποστέκογλου, ήταν ο έμπειρος Μάικλ Γέντινακ, που εξελίχθηκε στον απόλυτο πρωταγωνιστή του ματς, πετυχαίνοντας χατ – τρικ.

Ο έμπειρος μέσος, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 54’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 72’ έγραψε το 2-0 για την Αυστραλία. Μάλιστα, ο 33χρονος μέσος της Άστον Βίλα, «σφράγισε» το εισιτήριο για τη Ρωσία και πάλι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 85ο λεπτό, ενώ το γκολ της τιμής για την Ονδούρα πέτυχε ο Φιγκερόα στις καθυστερήσεις που μείωσε για την Ονδούρα σε 3-1.

Το Περού κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 2-0 της Νέας Ζηλανδίας στη Λίμα, ύστερα από το 0-0 στον πρώτο αγώνα. Με τα γκολ των Φαρφάν (28’) και Ράμος (65’) οι Περουβιανοί επιστρέφουν σε Μουντιάλ μετά από 36 ολόκληρα χρόνια, αφού η τελευταία τους συμμετοχή ήταν το 1982.