Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2020,
Συζήτηση

Έπιασε… 13άρι ο Ναδάλ!

Ο Ναδάλ ήταν καταιγιστικός στον τελικό με τον Τζόκοβιτς, νίκησε εύκολα με 3-0, κατέκτησε το 13ο Roland Garros στην καριέρα του και έπιασε στα Grand Slam τον Φέντερερ με 20.

Ο 34χρονος Ισπανός διέσυρε έναν νωχελικό και ανήμπορο να αντιδράσει Νόβακ Τζόκοβιτς με το απίστευτο 6-0, 6-2, 7-5 και είναι πια, βάσει αριθμών, ο καλύτερος τενίστας όλων των εποχών παρέα με τον καλό του φίλο, Ρότζερ Φέντερερ!

Σε ένα από τα πιο ιστορικά ματς όλων των εποχών, αυτός ο ανυπέρβλητος υπερπρωταθλητής ήταν κάτι παραπάνω από συνεπής με το ραντεβού με την ιστορία και υποχρέωσε τον μεγάλο του αντίπαλο στην πρώτη φετινή του ήττα εντός κορτ, συντρίβοντας τον στο πέρασμά του!

Αυτή είναι η τρίτη φορά που ο Ράφα κατακτά το Roland Garros δίχως να χάσει ούτε ένα σετ, καθώς ουδείς όλες τις δύο τελευταίες εβδομάδες κατόρθωσε να του αποσπάσει έστω ένα σετ…

Για τον Νόβακ Τζόκοβιτς, αυτή είναι μια “σκληρή” ήττα σε έναν τελικό που δεν ήταν καν ανταγωνιστικός στα δύο πρώτα σετ βγάζοντας εικόνα πλήρους αποσύνθεσης απέναντι σε έναν τρομακτικό συγκεκριμένο και αψεγάδιαστο Ναδάλ.