Σάββατο Σεπτέμβριος 21 2019,
Συζήτηση

Εξαιρετικός ο Αντετοκούμπο

17/8/2019

Κάτι παραπάνω από ενθαρρυντικό ήταν το πρώτο δείγμα της Εθνικής στο τουρνουά Ακρόπολις! Με τον Αντετοκούνμπο να γράφει σβηστά 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, έριξε εικοσάρα στην Ιταλία (83-63).

Με τους Καλάθη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο, Μπουρούση στο αρχικό της σχήμα, η Εθνική πήρε πέντε γρήγορους πόντους από τον Γιάννη για το 6-2 πριν συμπληρωθεί το δίλεπτο της αναμέτρησης. Η πίεση στην άμυνα οδήγησε σε θεαματικές φάσεις του Greek Freak για το 14-4, με τους Ιταλούς να μη μπορούν να ακολουθήσουν και το 22-11 στο 8′ να αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 27-13, η διαφορά έφτασε στο +20 (37-17), όμως η Εθνική έχασε τον Σλούκα με τραυματισμό και αυτό ήταν ένα αρκετά σημαντικό ζήτημα. Ο ρυθμός της δεν έσπασε, ίσα-ίσα που η άμυνα συνέχισε να είναι αποτελεσματική έως το 49-28 του ημιχρόνου που, όσο κι ακούγεται απίστευτο, ήταν κολακευτικό για τους παίκτες του Μέο Σακέτι.

Ο Γιάννης συνέχισε να κάνει ζημιά στους φιλοξενούμενους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έφθειρε τους παίκτες που τον μάρκαραν, η διαφορά έμεινε γύρω από τους 20 πόντους με τον Σκουρτόπουλο να έχει τους Λαρεντζάκη – Βασιλόπουλο – Παπαγιάννη στο παρκέ και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 65-47 και τους Ιταλούς απλά να κερδίζουν στο επί μέρους σκορ. Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Μπουρούση να κατεβάζει πάντως το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο και να δίνει το παράδειγμα για την αποτελεσματικότητα και τη συγκέντρωσή του μέχρι το φινάλε ενός αγώνα που είχε κριθεί από πολύ νωρίς, σχεδόν από τα μέσα της πρώτης περιόδου.