Παρασκευή Δεκέμβριος 6 2019,
Συζήτηση

«Red Friday» …

Σπουδαία νίκη για τον Ολυμπιακό στην 11η αγωνιστική της Euroleague και πριν τον ‘εμφύλιο’ με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Οι ‘ερυθρόλευκοι’ έραψαν κουστούμι στην Αρμάνι Μιλάνο, έστω κι αν ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 0/9 τρίποντα! Από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι παίκτες του Κεμζούρα πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν πίσω ξανά, βρήκαν 8 εύστοχα τρίποντα στα 13 που ακολούθησαν και με τους Παπανικολάου, Μιλουτίνοβ και Σπανούλη να κάνουν φύλλο και φτερό την ιταλική άμυνα, έφτασαν ως το τελικό 91-70.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ στην πεντάδα του και… άνοιξε το σκορ μετά από δύο στείρα λεπτά παιχνιδιού, όταν ο Παπανικολάου άφησε τη μπάλα στο καλάθι από την υπέροχη ασίστ του Πρίντεζη. Ο φόργουορντ των ‘ερυθρολεύκων’ συνέχισε με γκολ-φάουλ για το 5-0 στο 3′, πριν ο Ροντρίγκεθ κάνει σεφτέ για την Αρμάνι με προσπάθεια τριών πόντων. Ο Ολυμπιακός αντλούσε ενέργεια από την άμυνα του και επιχειρούσε να απειλήσει στο τρανζίσιον. Η Μιλάνο ήθελε να κλείσει τους διαδρόμους στη ρακέτα και έδινε το περιφερειακό σουτ στους ‘ερυθρόλευκους’, που ανανέωναν κατοχές με επιθετικά ριμπάουντ αλλά ξεκίνησαν πολύ άστοχοι από τα 6.75, με 0/5 στα μισά της περιόδου. Με τον Σκόλα η ιταλική ομάδα ολοκλήρωσε ένα 7-0 σερί, για το πρώτο της προβάδισμα στο ματς. Ο Παπανικολάου ήταν ο μόνος που φόρτωνε με συνέπεια πόντους το αντίπαλο καλάθι, όσο ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να είναι άστοχος από μακριά, αφού ούτε οι Πάντερ, Τσέρι έδιναν λύσεις στο σουτ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με +4 για την Αρμάνι (15-19) και τον Ολυμπιακό να μένει κοντά στο σκορ χάρη στα 4 επιθετικά ριμπάουντ και τα 7/9 δίποντα, την ώρα που είχε 0/9 τρίποντα!